rugpjūčio 25, 2011

Keturiasdešimt du

Visada domėjausi skaičiais. Kaip jau esu minėjęs anksčiau, matematika - mano pirmoji meilė. O šiandien kompiuteryje nuskambėjo tai...


... ir tada prisiminiau Kembridžo universiteto matematikos profesoriaus Stephen Hawking žodžius, užsilikusius jo ir Leonardo Mlodinowo knygoje "Didysis projektas" (angl.k.: "The Grand Design")...

"Norėdami suprasti visatos esmę, mes turime ne tik žinoti, kokiems dėsniams ji paklūsta, bet ir kodėl.
Kodėl yra kažkas vietoj nieko?
Kodėl mes egzistuojame?
Kodėl yra būtent šis dėsnių rinkinys, o ne koks kitas?
Tai yra Galutinis Gyvenimo, Visatos ir Visko Klausimas. Šioje knygoje mes pamėginsime į jį atsakyti. Skirtingai nei atsakymas, pateiktas knygoje "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy", mūsų atsakymas nebus tiesiog "42"."

(Pastaba: tokį atsakymą duoda ne tik "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy", bet ir "Google" ar "Yahoo" paieškos sistemos, kai užklausa - the answer to life the universe and everything)

Toliau skaitant "Didysis projektas" nėra toks įdomus, bet tas skaičius - 42 - pagavo mane. O kai ko nors nesupranti, atsiverti Wikipediją. Savaime suprantama, ir aš taip padariau (ko tik neprisigalvoja ta fantazija. Ji spalvinga kaip vaivorykštė... O tarp kitko - vaivorykštės stebėjimo kampas visada sudaro 42 laipsnius). Beje, net ir "Facebook'e" keturiasdešimt du išsiskiria - vienintelis iš skaičių turi ypatingą reikšmę susirašinėjimo lange (pabandykite - :42:).
Netrukus nuklydau į  straipsnį apie jau minėtą "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy". Taigi kaip šios knygos autorius - Duoglas Adamsas - pasirinko būtent 42?

"The answer to this is very simple. It was a joke. It had to be a number, an ordinary, smallish number, and I chose that one. Binary representations, base thirteen, Tibetan monks are all complete nonsense. I sat at my desk, stared into the garden and thought '42 will do' I typed it out. End of story." - Douglas Adams.

Taigi atsakymų į didžius klausimus nėra. Tėra teorijos su galybe argumentų, kurie nė per nago juodimą nesusiję su visiška tiesa, visatos paslaptimis ar Dievo valia.
Įrodyti galima bet ką - tereikia argumentus pritaikyti teiginiams. Tačiau tikrai tiesai nereikia argumentų. Tikra tiesa yra aksioma. Ji tiesiog yra. Taškas.

"Those who are dead are not dead
They're just living in my head
And since I fell for that spell
I am living there as well
Oh..
Time is so short and I'm sure
There must be something more" - Coldplay "42".

Pabaigai tai, kuo "Didįjį projektą" pradeda Stephen Hawking:

"Kiekvienas iš mūsų gyvename labai trumpai ir per tą neilgą laiko tarpą susipažįstame tik su maža Visatos dalimi. Tačiau mes, žmonės, esame smalsūs."

Taip, mes esame smalsūs ir beprasmiškai ieškosime prasmės autoritetingesnių už save pokštuose. Netgi Dievo pokštuose, kai gilinsimės į Pasaulio paslaptis.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą