spalio 12, 2011

Doplerio efektas

Visata griūva mano akivaizdoje. O gal kaip tik atsiskleidžia? CERN'e "netyčia" viršytas šviesos greitis, rodos, atveria naujas galimybes tiek moksle, tiek technologijų pramonėje. Taip, daugelis į tai žvelgia skeptiškai, bet kas gi šiais laikais tikrai tiki kažkuo?

Juk sunku suvokti tai, ko nematome, negalime paliesti arba bent jau įsivaizduoti, ar ne?

Kaip aklasis įsivaizduoja spalvas? Juk jis negali nei matyti, nei paliesti jų. Jis taipogi negali įsivaizduoti šviesos greičio, nes jam neegzistuoja šviesa. Veikiausiai įstabiausias fenomenas aklajam - Doplerio efektas - greičių sudėties įtaka garsams, jų tonacijoms. Pavyzdžiui, atvažiuojantis ir nuvažiuojantis motociklai. Net ir pačių identiškiausių motociklų motorai šiuo atveju skambės skirtingai. O jei koks lėktuvas netyčia praskristų aklajam virš galvos viršgarsiniu greičiu. Tai kaip jam įrodyti, kad lėktuvo jau seniai nebematyti, kai aklasis vis dar girdi ataidintį jo garso frontą?


Su panašiais fenomenais susiduria ir regintys. Tas pats Doplerio efektas pasireiškia milžinišku greičiu lekiant link šviesoforo - signalas vietoje raudono gali pasirodyti žalias. Tiesa, tokiu atveju galima drąsiai nubausti už greičio viršijimą - norint pastebėti Doplerio efektą šviesofore, reikėtų lėkti ~40 tūkst. km/s greičiu.

O kaip įrodyti reginčiam, kad virš galvos praskrido kažkas greitesnis už šviesą, jei šviesa nuo to kažko neatsispindi (paprasčiausiai nespėja atsispindėti)? Pamirškime reliatyvumą, Lorenco lygtis, Einšteino teorijas ir patikėkime, kad taip gali būti...

Bet kaip priversti žmogų patikėti ne tik ausimis, akimis ar protu?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą