lapkričio 11, 2011

Vienuoliktų vienuolikto vienuolikta arba apie knygas ir žmones, kurie skaito ir rašo

Kada nors tai (ar kažką panašaus) parašysiu į knygą, tačiau dar neparašiau tiek daug, dar neatėjo tam tinkamas metas. O kol kas knygas rašo kiti - daug išmintingesni ir labiau patyrę nei aš.

Šiandien per maždaug valandą perskaičiau trečdalį knygos. Trečdalį knygos, kuri iškėlė į literatūros aukštumas tokį rašytoją kaip Kurtas Vonegutas. Atrodo nesąžininga, kad tai, ką genijai kūrė ištisus metus, paprastasis mirtingasis gali įveikti per trejetą valandų. Deja, tačiau tokia toji genialumo, nemirtingumo kaina - laikas vardan auksinių eilučių literatūros klasikų sąraše. O kiek "rašytojų" miršta taip ir neišspausdinę nė vieno savo veikalo? Tačiau argi tai svarbiausia? Šiuo klausimu sutikčiau su pasakymu, jog

"Žmogus gyvas tol, kol gyvas jo atminimas"

ir visai nesvarbu, ar atsimena tūkstančiai, ar vos saujelė. Ar įmanoma pažinti bent jau šimtą žmonių? Gyvename ir mirštame, manau, nespėję pažinti nė vieno.

Nors Kurto Voneguto "Skerdykla Nr. 5", skaityta šiandien autobuse, buvo labai įdomi, tačiau kartais negalėdavau neatkreipti dėmesio į kažkur šalia sėdinčius ir apie gyvenimą diskutuojančius jaunuolius. Kol akys lėkdavo tekstu, bandydavau įsivaizduoti, kokie tai žmonės (ir tuo metu knygos siužetas, tiesą sakant, mažai rūpėjo). Vis dėlto, visada nustebdavau, kai pakeldavau žvilgsnį ir nužvelgdavau pašnekovus - jie niekada nebūdavo tokie, kokius nupiešdavo mano vaizduotė. Nieko panašaus.

Žmonės nėra tokie, kokie atrodo. Žmonės nėra tokie, kokie dedasi. Žmonės nepažįsta žmonių visą savo gyvenimą. Tiesiog nespėja. Šiose lenktynėse niekas nepasiekia finišo - laimi tas, kas labiausiai stengiasi.

Skiriu Kurtui Vonegutui, didžiam amerikiečių rašytojui, stiprių juodojo humoro bei sarkazmo koncentratų gamintojui, nepabijojusiam skirti dalį savo gyvenimo rašymui to, kas verčia juoktis iš gyvenimo beprotiškumo, už tai, kad privertė stipriau suprasti, jog svarbiausias dalykas, ko reikia gyvenime, yra pats gyvenimas.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą